Sudar Percussion održao koncert i radionicu u našoj školi

Prezentacijski koncert i radionicu za učenike Gimnazije Antuna Gustava Matoša održao je glasoviti samoborski udaraljkaški sastav Sudar Percussion ansambl pod vodstvom profesora Gorana Goršea, 3. studenog u 12 sati, u maloj dvorani srednjih škola u Samoboru. Odabrani učenici iz svih razrednih odjela naše škole te nekolicina predmetnih profesora i ravnatelj nazočili su nesvakidašnjem spektaklu – prezentaciji svijeta udaraljkaških glazbala u iznimno kreativnom svjetlu inteligentno osmišljenih metoda predstavljanja. Raznolika glazbala zazvučala su pred publikom u punom bogatstvu svojih karaktera i mogućnosti, a ponajbolje njihove osobine svirači su zorno prikazali svojim suverenim vladanjem različitim stilovima, pokrivši tako široku lepezu uporabe bubnjeva, vibrafona, marimbe i drugih udaraljkaških glazbala od koračnica, preko jazza i folklora, sve do ozbiljne umjetničke literature novijeg vremena skladane upravo za udaraljkaške ansamble različitih sastava i brojnosti. Učenici su doživjeli pravo emocionalno osvježenje uživajući u prigodi da izravno iskuse neposrednost susreta s glazbom, glazbenicima i glazbalima, osobito nakon što su po završetku koncerta svi dobili priliku prići i isprobati sva glazbala i postavljati pitanja članovima ansambla. Nakon druženja s izvođačima i njihovim instrumentarijem, dvadesetak najmotiviranijih učenika pristupilo je planiranoj radionici osvještavanja ritma, odnosa ljudskog tijela prema tom najstarijem iskonskom aspektu glazbe te potom upoznavanju tehnike sviranja na cajonu, praktičnom i lako prenosivom udaraljkaškom glazbalu koje može pružiti vrlo upotrebljive ritamske strukture prigodom sviranja uživo, bez potrebe nošenja velikih kompleta bubnjeva i pripadajuće glomazne opreme. Ovakav odmak od standardne nastavne rutine uvijek je dobrodošao u školske prostore i prava je šteta što se ovakvi događaji ne odvijaju češće, unatoč organizacijskim poteškoćama koje uključuju uglavnom poremećaj uobičajene strukture nastave. Zahvaljujemo članovima skupine Sudar na posjetu našoj školi, kao i Gradu Samoboru na njihovom pokroviteljstvu ovako vrijedne pedagoške zamisli!

Vanja Dražinić, prof.