Predavanje dr. sc. Ante Nazora u samoborskoj Gimnaziji A. G. Matoša

15. svibnja 2019. našu školu posjetio je povjesničar, doktor znanosti Ante Nazor. Profesor povijesti, Ivan Librić prije predavanja upoznao je publiku s predavačem otkrivši pojedinosti iz njegova životna stvaralaštva. Ante Nazor ravnatelj je Hrvatskog memorijalno–dokumentacijskog centra Domovinskog rata koji je u našu školu došao kako bi učenicima četvrtog razreda pobliže objasnio temu kojom se trenutno bave na satovima Povijesti, a to je Domovinski rat u Republici Hrvatskoj. Doktor Ante Nazor kroz predavanje je učenicima nastojao prikazati važnost Domovinskog rata koji je bio ključan događaj u hrvatskoj povijesti. Predavanje nije započeo opisivanjem događaja koji su neposredno prethodili ratu ili samim događajima koji su se za vrijeme njega zbivali, već je krenuo s mnogo ranijom hrvatskom povijesti koja je bila ključ za izbijanje rata. Kronološkim slijedom događaja vezanih za hrvatsku povijest, posebno stavljajući naglasak na događaje iz 19. stoljeća. Osvrnuo se i na 1849. godinu u kojoj je Vuk Stefanović Karadžić objavio tezu „Srbi svi i svuda“. Učenici su dobili bolji uvid srpskih nastojanja u stvaranju „Velike Srbije“ koja su rezultirala ratom 1991. godine. Osim odlično objašnjenih uzroka zbog kojih je došlo do Domovinskog rata, doktor Nazor je i upozorio učenike na medijsku manipulaciju iz koje je vidljivo koliko je bitno poznavati povijest svoje zemlje i što se sve zbivalo u njoj da bi ona danas postojala kao neovisna i samostalna Republika Hrvatska.

I. B., 4. B