Putovanje u Graz

U subotu 30. studenog 2019. godine, učenici Gimnazije Antuna Gustava Matoša bili su na terenskoj nastavi u Grazu. Na izlet su išli učenici svih razreda. Tvornica čokolade u Zotteru bila nam je prva, a i najzanimljivija destinacija. Osim što smo mogli isprobati više od sto vrsta čokolada u raznim agregatnim stanjima, mogli smo saznati puno informacija o kakau i čokoladi. Prije samog obilaska tvornice pogledali smo zanimljiv film o njenom nastanku i načinu rada. Nakon toga, uzeli smo svoje keramičke žlice i navalili na isprobavanje. Mogli smo isprobati sve. Od sto postotnog kakaa do čokolade s ribom ili čilijem. Oduševilo nas je s koliko različitih stvari se može napraviti čokolada. Iako nam je bilo malo mučno, potrudili smo se isprobati svaki okus. Htjeli smo se najradije izgubiti i ovdje provesti cijeli dan, ali našem obilasku bližio se kraj. Na kraju, obišli smo trgovinu sa svim čokoladama koje smo isprobali tako da i kod kuće možemo uživati u njima. Osim same tvornice, razgledali smo i farmu koja se nalazi u sklopu nje i vidjeli razne životinje. Krenuli smo dalje. Sljedeća destinacija bio je centar Graza. Posjetili smo znamenitosti grada, naučili nešto o njemu i uživali u Božićnom sajmu. Zaključili smo da je zagrebački advent bolji, ali i ovdje smo uživali u zanimljivim ukrasima kao što su borovi koji vise iznad ceste, okrenuti naopako. U slobodno vrijeme neki su šetali trgovinama i gradom, neki su isprobavali delicije sa sajma, a neki su doživjeli raznorazne anegdote. Danu se bližio kraj, a mi smo sa smiješkom otišli kući puni dobrih dojmova i doživljaja.

Dora Puklin, 2. b