Književni susret s Milanom Žegarcem Peharnikom

Na kraju Mjeseca hrvatske knjige 15. studenoga 2018. posjetio nas je Milan Žegarac Peharnik, samoborski pisac, pjesnik, kroničar, autor brojnih radova i knjiga, među ostalima i “Tematskog rječnika samoborskoga kajkavskog govora”. Na susretu su sudjelovali učenici 3. razreda samoborskih srednjih škola (3. E iz Ekonomske, trgovačke i ugostiteljske škole s profesoricom Marinom Kornet, 3. F iz Srednje strukovne škole s profesoricom Davorkom Vuković i 3. A iz Gimnazija Antuna Gustava Matoša s profesoricom Anom Popović). Žegarac je upoznao učenike sa sadržajem svojih novijih knjiga “Biste i spomen-ploče Samobora”, “Kuće, vile, kurije i dvorci : arhitektonska baština” (koautor s Gordanom Remussini), ispričao je neke samoborske legende i priče, a osvrnuo se i na samoborski kajkavski govor. A „da deca više ne znaju pripovedati po starosamoborski“ pokazalo je i pitanje školske knjižničarke, profesorice Irene Šepl što znače riječi “trifrtalja” i “frtalj” upućene publici, na koje je samo mali dio znao odgovor. Stoga pozivamo sve zainteresirane za zavičajni govor da posjete školsku knjižnicu i pregledaju dostupnu literaturu iz naše zavičajne zbirke.