Erasmus+ projekt „Kad se mlade ruke slože“

Naši učenici sudjelovali su u Erasmus+ projektu „Kad se mlade ruke slože“ koji je usmjeren na izradu Gradskog programa djelovanja za mlade Grada Samobora.

Program se odvijao kontinuirano od svibnja do listopada 2018. godine u prostorima Centra za mlade “Bunker”. Nositelji projekta su Pozitiva Samobor, Grad Samobor i Pučko otvoreno učilište. U provedbenoj fazi projekta koja je trajala pet mjeseci sudjelovalo je 15 učenika od drugog do četvrtog razreda. Aktivnosti projekta bile su usmjerene na izradu gradskih programa za mlade i poticanje mladih u demokratskom životu u lokalnoj zajednici.

Dana 15. studenoga 2018. godine učenici su čelnicima Grada Samobora predstavili Nacrt gradskog programa djelovanja za mlade, a on obuhvaća: bolju, kvalitetniju i jeftiniju uslugu javnog prijevoza, izgradnju biciklističkih staza, volontiranje i humanitarne akcije, inkluziju osoba s poteškoćama u razvoju, brojne preventivne aktivnosti za mlade i karijerno savjetovanje, u suradnji s institucijama iz okruženja.

Sudjelovanjem u projektu učenici su razvijali:

– socijalne i građanske kompetencije
– vještinu poštivanja različitosti i tolerancije
– sposobnost izražavanja vlastitih stavova i problema
– svijest o ravnopravnom uključivanju mladih
– odgovornost za aktivno sudjelovanje u odlučivanju.

U sljedeća četiri mjeseca očekuje ih diseminacija i evaluacija projekta. Dosadašnjim sudjelovanjem, aktivnostima i vlastitim doprinosom izrazito su zadovoljni, a pohvalili su i angažman Romine Galović i Ivana Duvnjaka iz Udruge Pozitiva čija im je podrška bila od neizmjerna značenja.

mr. sc. Petar Smontara, prof.